مقالات

پنیر رژیمی

کاهش وزن با پنیر رژیمی

پنیر به عنوان مهمترین بخش صبحانه ما ایرانی‌ها شناخته می‌شود و به عنوان یک غذای کامل از آن نام برد، البته اگر به اندازه کافی آن را مصرف کنیم و در خوردن آن زیاده روی نکنیم. با این حال بسیاری از افراد به خاطر رژیم لاغری سمت خوردن پنیر نمی‌روند. پنیر برای کاهش وزن برخلاف تصور سابق نه تنها مضر نیست بلکه در بسیاری از موارد لازم است. همه‌ی پنیرها خصوصیات یکسان ندارند. ممکن است بعضی از این پنیرها خصوصیاتی متضاد بعضی دیگر داشته باشند؛ بنابراین هر پنیری برای رژیم افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند مناسب نیست.

چرا باید پنیر رژیمی بخوریم؟

به گزارش پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، هم اکنون 29 میلیون نفر در ایران، دارای چاقی و اضافه وزن هستند، به طوریکه: در سال 1359، تعداد افراد چاق در ایران، معادل 2 میلیون نفر بوده که به 11 میلیون نفر در سال 1394 رسیده و 5.5 برابر افزایش یافته است. همچنین تعداد افراد دچار اضافه وزن در ایران، طی همین دوره، از 5 میلیون نفر به ۱۸ میلیون نفر افزایش یافته و بیش از 3.5 برابر شده است.
پنیرهای پرچرب برای رژیم مناسب نیستند. این پنیرها کالری زیادی دارند. اگر می‌خواهید پنیر برای کاهش وزن مصرف کنید باید سراغ پنیرهای کم‌کالری و کم‌چرب بروید. بر همین اساس خوردن پنیر رژیمی به افرادی که علاقه به کاهش وزن دارند توصیه می‌شود تا کمتر دچار بیماری چاقی شوند. تحقیقات نشان می‌دهد پنیرهای رژیمی دارای نمک، کالری و چربی کمتری نسبتا به پنیرهای معمولی‌اند. به همین دلیل خوردن آن بیش از سایر انواع پنیر توصیه می‌شود.

پنیر برای کاهش وزن چه کمکی می‌کند؟

یکی از معضلات جدی رژیم‌های اصولی، تمایل به ریزه‌خواری است. یک رژیم اصولی بسیار طولانی خواهد بود. هیچ متخصص تغذیه‌ای به شما رژیم دو ماهه نمی‌دهد. ممکن است برای کم کردن ۱۰ کیلو به یک سال رعایت و ورزش نیاز داشته باشید. در چنین شرایطی بسیاری از افراد با خوردن خوراکی‌های مضر در حجم بسیار کم به رژیم خود آسیب وارد می‌کنند. پنیر رژیمی می‌تواند روی درخواست مغز شما برای مصرف خوراکی‌های شیرین و شور تاثیر مثبت داشته باشد. مصرف مقدار کمی پنیر رژیمی خالی در هربار تلاش برای خوردن شیرینی کمک زیادی می‌کند.
پنیر رژیمی برای کاهش وزن شما یک منبع بسیار مناسب پروتئین هم به شمار می‌رود. می‌دانیم که کاهش وزن فقط با اصلاح رژیم غذایی ممکن نیست و ورزش هم باید در برنامه‌ی روزانه باشد. افرادی که ورزش می‌کنند به پروتئین نیاز دارند تا بتوانند چربی را با عضله جایگزین کنند.

پنیر رژیمی منبع عالی کلسیم، چربی و پروتئین است. همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین A و B12 به همراه روی، فسفر و ریبوفلاوین می­باشد. پنیر رژیمی حیوانی دارای بالاترین ماده مغذی است و همچنین حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین K-2 است.

پنیر رژیمی برای کاهش وزن چه زمانی باید مصرف شود؟

شما می‌توانید برای صبحانه، ناهار و یا شام پنیر رژیمی میل کنید. گاهی مصرف پنیر برای شب منع می‌شود اما اگر شام سبکی میل بکنید مصرف پنیر رژیمی نیز بلامانع است. بدون شک باید از مصرف غذای سنگین و پر از چربی‌های اشباع شده بپرهیزید. چون این قبیل غذاها فشار زیادی به کبد وارد می‌کند. اما می‌توانید به عنوان مثال سالادی سرشار از سبزیجات به همراه پنیر رژیمی میل کنید که می‌تواند جایگزین تخم مرغ، ماهی یا گوشت شود و تنوعی در تغذیه ایجاد می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *